Grupa nieformalna, składająca się z członków Młodej Farmacji Łódź, działająca pod patronatem Fundacji dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zrealizowała projekt „koOPERACJA – Sesje wymiany doświadczeń organizacji i samorządu studenckiego UMED”. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033, realizowanego przez Centrum OPUS
Odbyliśmy 4 sesje tematyczne wymiany doświadczeń, które organizowane były przez grupę nieformalną składającą się z członków Młodej Farmacji Łódź. Do projektu zaproszono tych wszystkich studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którzy zaangażowani byli w działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich oraz Uczelnianej Radzie Samorządu Studenckiego. Osobami, które były także zaproszone do uczestnictwa byli ci studenci, którzy rozważali przyłączenie się do wyżej wymienionych struktur.
Moderowaniem Sesji tematycznych zajęli się pracownicy Akademickiego Biura Karier Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Spotkania odbyły odbywały się w Centrum Informacyjno-Bibliotecznym Uczelni i dotyczyły następujących tematów:
W ramach projektu zrealizowano cztery sesje tematyczne wymiany doświadczeń, które zostały zorganizowane przez grupę nieformalną składającą się z członków Młodej Farmacji Łódź. Do udziału w projekcie zaproszono wszystkich studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaangażowanych w działalność kół naukowych, organizacji studenckich oraz Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego. Uczestnikami projektu byli również studenci, którzy rozważali dołączenie do tych struktur.
Przygotowanie i moderowanie sesji tematycznych powierzono pracownikom Akademickiego Biura Karier Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Spotkania odbyły się w Centrum Informacyjno-Bibliotecznym Uczelni i obejmowały następujące tematy:
- Nawiązywanie współpracy i prowadzenie rozmów biznesowych z interesariuszami zewnętrznymi (13.11.24 r.)
W ramach poruszanego tematu studenci zajmowali się tematyką współpracy z zewnętrznymi organizacjami, firmami i instytucjami, które stanowią klucz do sukcesu każdej organizacji. Uczestnicy zajmowali się tematyką poprowadzenia rozmów biznesowych i nabywaniem umiejętności budowania relacji z otoczenia społeczno-gospodarczym. Sesja pozwoliła uczestnikom poznać i przećwiczyć praktyczne techniki prowadzenia rozmów oraz skutecznego przekonywania partnerów biznesowych do wspólnych działań.
- Zarządzanie zespołem i efektywne prowadzenie spotkań (19.11.24 r.)
W ramach poruszanego tematu studenci zajmowali się tematyką ról zespołowych Belbina i tego, jak nasze naturalne predyspozycje wpływają na efektywność pracy zespołowej. Podczas sesji uczestnicy poznali także style zachowań DISC, aby lepiej zrozumieć swoje unikalne zasoby i potencjał. Dowiedzieli się, jak dopasowanie ról i zadań wpływa na zaangażowanie i unikanie konfliktów, a także przećwiczyli praktyczne techniki prowadzenia spotkań, które wzmacniają współpracę i organizację pracy grupowej. Uczestnicy poznali sposoby budowania spójnych zespołów, zarządzania ich pracą i prowadzenia spotkań, które angażują i motywują do działania.
- Organizacja wydarzeń na rzecz rozwoju organizacji i samorządu studenckiego (26.11.24 r.)
W ramach poruszanego tematu studenci zajmowali się tematem przygotowania i wdrażania projektu własnego przedsięwzięcia (konferencji, targów, eventu uczelnianego). Uczestnicy poznali metodę Design Thinking, wg. zasad której odbywała się praca w trakcie Sesji. Studenci na bazie własnych doświadczeń omawiali mocne i słabe strony wydarzeń, w których uczestniczyli, by następnie projektować działania bardziej skuteczne, których początkiem jest postawa pro-klient i dogłębne zrozumienie jego potrzeb. Zaprojektowane działania były poddane testowaniu przez grupę i poddane pod analizę SWOT. Uczestnicy poznali także: metodę przekazywania informacji zwrotnej, metodę Walta Disneya. Wynikiem spotkań było wykonanie prototypów wydarzeń (w formie scenariuszy) z podziałem na etapy: Wstęp – Idea i cel wydarzenia, Planowanie i Organizacja, Promocja i Rekrutacja Uczestników, Skuteczne strategie marketingowe, Przygotowanie Programu, Realizacja Wydarzenia (Logistyka), Podsumowanie i Ewaluacja, Rozwój i Ulepszanie Inicjatywy.
- Team building i efektywna komunikacja (27.11.24 r.)
W ramach poruszanego tematu studenci zajmowali się budowaniem zespołu, który jest kluczowym elementem funkcjonowania każdej organizacji studenckiej, koła naukowego oraz Samorządu Studentów. Poruszone były kwestie związane z integracją, tworzeniem silnych relacji oraz wspólnym dążeniu do osiągania wyznaczonych celów. Uczestnicy mierzyli się z różnorodnymi wyzwaniami i zadaniami, które wspierają budowanie efektywnych i harmonijnych zespołów, pracą nad rozwijaniem umiejętności komunikacji interpersonalnej. Dzięki wprowadzonej technice NVC (Porozumienie bez Przemocy) uczestnicy nabyli wiedzę jak wyrażać swoje potrzeby i emocje w sposób, który sprzyja otwartości i zrozumieniu oraz rozwiązywaniu konfliktów.
Łącznie w projekcie wzięło udział 52 osoby. Większość stanowili studenci kierunku Farmacja (38 osób). W sesjach brali także udział studenci kierunków Lekarskiego, Fizjoterapii, Analityki medycznej, Kosmetologii, Zdrowia Publicznego oraz kierunku Lekarsko-dentystycznego.
Artykuł Projekt koOPERACJA na Umedzie pochodzi z serwisu Uniwersytet Medyczny w Łodzi.