Jedenastu partnerów z sześciu krajów europejskich zainicjowało projekt Health Labs4Value, którego celem jest udoskonalanie rozwiązań cyfrowych, zorientowanych na pacjenta, w sektorze opieki zdrowotnej. Polskimi partnerami w tym projekcie są Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
W ramach projektu realizowanego ze środków programu Interreg Central Europe, zostanie zaangażowanych pięć regionalnych Living Lab-ów („Żywych Laboratoriów”) na Węgrzech, w Słowenii, Czechach, Niemczech i Polsce. Będą one służyć jako płaszczyzny współpracy, w których podmioty lecznicze, firmy, decydenci, pacjenci i ich rodziny będą mogli współtworzyć i testować rozwiązania cyfrowe w celu poprawy opieki nad pacjentami. Wszystkie Living Laby utworzą ponadnarodową sieć ułatwiającą dzielenie się wiedzą i wymianę doświadczeń.
„Projekt Health Labs4Value to wyjątkowa szansa na zgromadzenie wszystkich kluczowych interesariuszy z sektora opieki zdrowotnej w celu wspólnej pracy na rzecz poprawy opieki nad pacjentem” – powiedział István Hegedűs, koordynator projektu. „Wierzymy, że stosując podejście oparte na metodyce Living Lab, możemy opracować innowacyjne rozwiązania, które są naprawdę skoncentrowane na pacjencie i które można skalować z korzyścią dla pacjentów w całej Europie”.
Oczekiwane korzyści projektu to m.in.:
- Wzmocnienie pozycji pacjentów i ich rodzin w celu poprawienia jakości opieki i ograniczenia wydatków.
- Poprawa bezpieczeństwa pacjentów.
- Dostarczanie pacjentom wysokiej wartości poprzez przejście z podejścia skoncentrowanego
na chorobie na podejście skoncentrowane na osobie. - Poprawa współpracy w ramach systemu opieki zdrowotnej.
Regionalne Living Laby
Na poziomie poszczególnych państw Living Laby będą identyfikować konkretne wyzwania i odpowiadać na lokalne potrzeby.
- Słowenia: Celem Living Labu w Słowenii jest umożliwienie pacjentom z urazami poprawy jakości ich rehabilitacji w środowisku domowym.
- Niemcy: Living lab w Niemczech zajmuje się wsparciem dla osób starszych, tak aby jak najdłużej mogli oni funkcjonować samodzielnie i w jak największym stopniu niezależnie w środowisku domowym.
- Polska: Living Lab w Polsce ma na celu usprawnienie pracy personelu medycznego i niemedycznego w administracji i obsłudze pacjentów poprzez cyfryzację i wdrażanie nowych technologii, takich jak podpisy biometryczne.
- Węgry: Celem węgierskiego Living Labu jest optymalizacja procesów opieki szpitalnej
i ambulatoryjnej, w tym badań lekarskich, procedur przed- i pooperacyjnych, poprzez automatyzację zarządzania przypadkami i innowacyjne systemy cyfrowe. - Czechy: Czeski Living Lab koncentruje się na nowej technologii wspierającej długoterminową edukację i opiekę domową nad pacjentami przewlekle chorymi, która pomoże monitorować stan pacjentów
w warunkach opieki domowej przy zdalnym zaangażowaniu personelu medycznego.
Projekt Health Labs4Value będzie realizowany przez trzy lata, a jego budżet wynosi 2,19 mln euro.
Więcej informacji można uzyskać na stronie www i profilach społecznościowych projektu:
www.interreg-central.eu/projects/health-labs4value
www.facebook.com/HealthLabs4Value
www.linkedin.com/groups/9346332/
oraz u koordynatora Living Lab Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. n. o zdrowiu Anny Lipert
Artykuł Jedenastu europejskich partnerów realizuje projekt Health Labs4Value mający na celu poprawę opieki nad pacjentami w Europie Środkowej pochodzi z serwisu Uniwersytet Medyczny w Łodzi.